Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć wydatki na walkę ze skutkami zimy

07 lutego 2012 | Prawo i praktyka

Dla przedsiębiorców zwolnionych z VAT koszty związane z odśnieżaniem są bardziej dotkliwe niż dla pozostałych. Nie mogą bowiem odliczyć podatku z faktur za zakup sprzętu lub usługi zewnętrznych firm

W zimę przedsiębiorcy mają dodatkowe obowiązki. Muszą sprzątnąć śnieg nie tylko na terenie firmy, ale także z chodników wzdłuż ich działek. Wynika to z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 236, poz. 2008 ze zm.).

Koszty pośrednie

Powoduje to oczywiście dodatkowe wydatki. Ich wysokość jest różna. Właścicielowi małego sklepu wystarczy jedna łopata i trochę piasku. W dużej firmie konieczny jest zakup znacznie droższego sprzętu lub wynajęcie zewnętrznej firmy.

Odliczenie wydatków, które bezpośrednio nie są powiązane z uzyskaniem przychodu, zawsze budzi pewne wątpliwości. Definicja kosztów uzyskania przychodów zawarta jest w art. 22 ust. 1  ustawy o PIT i art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

Z przepisów tych wynika, że są to koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Nie może więc być wątpliwości, że wydatki związane z odśnieżaniem i usuwaniem sopli i inne podobne mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Do ich ponoszenia zobowiązują bowiem przepisy. Poza tym uprzątnięty teren firmy zachęca do skorzystania z jej usług lub zakupu oferowanych przez nią towarów.

Własnymi siłami...

Kupując sprzęt do odśnieżania (np. łopaty,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9151

Wydanie: 9151

Spis treści
Zamów abonament