Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy mechanik może wybrać ryczałt

07 lutego 2012 | Prawo i praktyka | Edyta Zaniewicz

Wulkanizator ma prawo rozliczać przychody ze swojej działalności w uproszczony sposób. Nie skorzysta jednak z takiej formy opodatkowania, jeśli nie tylko świadczy usługi, lecz także sprzedaje opony

- Planuję założyć warsztat wulkanizacyjny. Chciałbym jak najbardziej uprościć zasady rozliczeń z fiskusem. Czy mogę wybrać opłacanie podatku dochodowego w formie ryczałtu? Czy muszę rozliczać VAT? Czy obowiązkowe jest posiadanie kasy fiskalnej? – pyta czytelnik.

Zasady opodatkowania w uproszczonej formie zawarte są w ustawie z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Z art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. f tej ustawy wynika, że opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych.

Przepisy nie definiują ani pojęcia części, ani akcesoriów do pojazdów mechanicznych. W tej sytuacji organy podatkowe jednolicie uznają, że trzeba odnieść się do potocznego znaczenia tych słów. Skoro więc opona jest częścią samochodu, to jej sprzedaż nie może być opodatkowana ryczałtem. Dotyczy to zarówno nowych opon, jak i używanych.

Przedsiębiorcy, którzy chcą podjąć tego typu działalność już w momencie jej rozpoczęcia, powinni więc deklarować, że jako formę opodatkowania wybierają zasady ogólne. Podstawą opodatkowania będzie dochód. Podatnik powinien zatem prowadzić dokumentację rachunkową w formie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9151

Wydanie: 9151

Spis treści
Zamów abonament