Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie podatki od prac budowlanych w Niemczech

07 lutego 2012 | Prawo i praktyka | Marius Sieja

Polska firma budowlana świadcząca usługi za zachodnią granicą w pierwszej kolejności musi sprawdzić, czy nie spełnia kryteriów pozwalających uznać, że ma tam zakład. To bowiem bardzo komplikuje rozliczenia podatkowe

Co do zasady zyski polskich spółek są opodatkowane w Polsce. Są jednak wyjątki. Spółka, która wykonuje swoją działalność w Niemczech, może stworzyć na ich terytorium stałą placówkę (tzw. zakład).

Będzie to skutkować częściową zmianą prawa właściwego do opodatkowania zysków – dochody osiągnięte w Niemczech zostaną tam opodatkowane. Takie same skutki może mieć również prowadzenie prac budowlanych lub instalacyjnych w Niemczech, mimo że ze swej istoty mają one charakter tymczasowy.

Definicja

Jedynie nieliczne polskie spółki zakładają w Niemczech spółki zależne i za ich pośrednictwem wykonują tam działalność gospodarczą. Aby właściwie ustalić zasady opodatkowania, istotne jest więc sprawdzenie, czy zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartą między Polską a Niemcami (DzU z 2005 nr 12, poz. 90 – dalej umowa) uwzględniając orzecznictwo niemieckich sądów i praktykę organów podatkowych, spółka posiada tam zakład.

Co do zasady jest to stała placówka, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność gospodarcza (art. 5 ust. 1 umowy). Zasadniczo wystarczającym warunkiem do stwierdzenie istnienia zakładu jest upływ sześciu miesięcy.

Artykuł 5 ust. 3 umowy zawiera jednak szczególne regulacje dotyczące uznania za zakład placu budowy lub prac...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9151

Wydanie: 9151

Spis treści
Zamów abonament