Jakie podatki od prac budowlanych w Niemczech
Polska firma budowlana świadcząca usługi za zachodnią granicą w pierwszej kolejności musi sprawdzić, czy nie spełnia kryteriów pozwalających uznać, że ma tam zakład. To bowiem bardzo komplikuje rozliczenia podatkowe
Co do zasady zyski polskich spółek są opodatkowane w Polsce. Są jednak wyjątki. Spółka, która wykonuje swoją działalność w Niemczech, może stworzyć na ich terytorium stałą placówkę (tzw. zakład).
Będzie to skutkować częściową zmianą prawa właściwego do opodatkowania zysków – dochody osiągnięte w Niemczech zostaną tam opodatkowane. Takie same skutki może mieć również prowadzenie prac budowlanych lub instalacyjnych w Niemczech, mimo że ze swej istoty mają one charakter tymczasowy.
Definicja
Jedynie nieliczne polskie spółki zakładają w Niemczech spółki zależne i za ich pośrednictwem wykonują tam działalność gospodarczą. Aby właściwie ustalić zasady opodatkowania, istotne jest więc sprawdzenie, czy zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartą między Polską a Niemcami (DzU z 2005 nr 12, poz. 90 – dalej umowa) uwzględniając orzecznictwo niemieckich sądów i praktykę organów podatkowych, spółka posiada tam zakład.
Co do zasady jest to stała placówka, przez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność gospodarcza (art. 5 ust. 1 umowy). Zasadniczo wystarczającym warunkiem do stwierdzenie istnienia zakładu jest upływ sześciu miesięcy.
Artykuł 5 ust. 3 umowy zawiera jednak szczególne regulacje dotyczące uznania za zakład placu budowy lub prac...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta