Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Więcej odpoczynku, przerw i urlopów

07 lutego 2012 | Prawo i praktyka | Marek Rotkiewicz

Tygodniowy odpoczynek jest dłuższy, podobnie jak liczba dni wypoczynku. Pierwsze wolne przysługuje po pół roku, ale w ferie może być udzielone zaliczkowo

W każdym tygodniu młodocianemu przysługuje prawo do co najmniej 48 godzin ciągłego odpoczynku. Co do zasady powinien on obejmować niedzielę. Nie oznacza to jednak, że istnieje zakaz zatrudniania młodocianych w niedziele. Zastosowanie znajdują do nich zasady kodeksowe dopuszczające przy pewnych pracach świadczenie pracy zarówno w niedziele, jak i święta.

Młodocianemu przysługują szczególnej długości przerwy w pracy. Jeżeli dobowy wymiar czasu pracy w danym (konkretnym) dniu  przekracza 4,5 godziny, pracodawca ma obowiązek wprowadzić przerwę, wliczaną do czasu pracy, która musi trwać nieprzerwanie 30 minut.

Wypoczynek po pół roku

Prawo do pierwszego urlopu młodociany uzyskuje z upływem sześciu miesięcy pracy w wymiarze 12 dni. Z upływem roku pracy uzyskuje go w wymiarze 26 dni roboczych....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9151

Wydanie: 9151

Spis treści
Zamów abonament