Przyuczanie do zawodu niżej opłacane niż prace lekkie
Młodociany przyjęty na umowę o pracę dostaje pensję jak dorosły. Ten, kto uczy się przyszłej pracy, dostaje procent średniego wymagrodzenia
Młodocianego można zatrudnić na podstawie „zwykłego” stosunku pracy – czyli na podobnych zasadach jak pracownika pełnoletniego – tylko przy pracach lekkich. Ich wykaz ustala pracodawca w porozumieniu z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę medyczną nad załogą.
Ale musi go jeszcze zatwierdzić inspektor pracy. Taki spis nie może zawierać prac wzbronionych młodocianym, które wymienia rozporządzenie Rady Ministrów z 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac (DzU nr 200, poz. 2047 ze zm.).
Praca lekka nie może powodować zagrożenia dla życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego młodocianego. Nie może też utrudniać mu wypełniania obowiązku szkolnego. A ten trwa do ukończenia gimnazjum, nie dłużej niż do ukończenia 18. roku życia (art. 15 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty – tekst jedn. DzU z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.).
Zatrudnienie przy pracach lekkich jest – w przeciwieństwie do zatrudnienia w celu przygotowania zawodowego – typowo zarobkowe.
Pracodawca musi zapoznać młodocianego z wykazem lekkich prac przed rozpoczęciem przez niego pracy.
Swobodny wybór
Z pracownikiem młodocianym, który został przyjęty w innym celu niż przygotowanie zawodowe, można zawrzeć każdy rodzaj umowy o pracę przewidzianej w przepisach k.p.,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta