Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zawieszają więzienie skazanym za stalking

07 lutego 2012 | Prawo | Agata Łukaszewicz

Przez pół roku polskie sądy skazały dziewięć osób za nękanie. Za popełnione czyny żaden ze sprawców nie został jednak pozbawiony wolności

Od 6 czerwca ubiegłego roku policja, prokuratura i sądy zmagają się ze ściganiem nowego przestępstwa: stalkingu, czyli tzw. uporczywego nękania. Grozi za nie do trzech lat więzienia.

Jak wynika z policyjnych statystyk, w ciągu siedmiu miesięcy dokonano około 400 zgłoszeń podejrzenia  tego przestępstwa.  Prokuratura prowadziła 33 postępowania. Do końca zeszłego roku dziewięć spraw trafiło do sądu. Wyroki nie są zbyt surowe. Polskie sądy orzekły do tej pory  od trzech do ośmiu miesięcy pozbawienia wolności. Zawiesiły jednak wykonanie kary.

Z zawiści i z miłości

– To najczęściej przestępstwa popełniane pod wpływem uczuć.  I zazwyczaj  pierwszy kontakt sprawców z prawem. Nie można więc przesadzać z surowością kary – tłumaczy sędzia Mateusz Uryniak....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9151

Wydanie: 9151

Spis treści
Zamów abonament