Bez wykonywania obowiązków w nocy i nadgodzin
Czas pracy młodocianego jest szczególnie kształtowany w porównaniu z pozostałymi pracownikami. Tu także występuje rozróżnienie w zależności od podpisanej umowy
Przy lekkiej pracy pracodawca ustala wymiar i rozkład czasu pracy młodocianego, uwzględniając tygodniową liczbę godzin nauki, która wynika z jego programu nauczania i z rozkładu zajęć szkolnych.
Tygodniowy wymiar czasu pracy młodocianego w okresie odbywania zajęć szkolnych nie może przekraczać 12 godzin. Przy czym na dzień uczestniczenia w zajęciach szkolnych mogą przypadać tylko 2 godziny pracy.
Przeciętne nie tu
Tygodniowa norma czasu pracy nie jest tutaj normą przeciętną dla przyjętego okresu rozliczeniowego czasu pracy. W przeciwieństwie zatem do pracowników pełnoletnich nie stosujemy zasady uśredniania tygodniowego czasu pracy. W każdym tygodniu pracy pracownik młodociany nie może pracować dłużej niż 35 godzin.
Przykład
Młodociany przepracował w tygodniu 36 godzin. W związku z tym, że tygodniowy wymiar czasu pracy nie ma charakteru średniego, powstała godzina nadliczbowa. Taka praca jest zakazana w odniesieniu do młodocianych.
Nie zmienia to jednak faktu, że pracodawca musi ją zrekompensować.
Wskazany wymiar czasu pracy obowiązuje także wtedy, gdy młodociany jest zatrudniony u więcej niż jednego pracodawcy. Stąd nałożony na pracodawców obowiązek, by przed nawiązaniem stosunku pracy żądać od młodocianego oświadczenia o zatrudnieniu albo o niepozostawaniu w zatrudnieniu u...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta