Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bez wykonywania obowiązków w nocy i nadgodzin

07 lutego 2012 | Prawo i praktyka | Marek Rotkiewicz

Czas pracy młodocianego jest szczególnie kształtowany w porównaniu z pozostałymi pracownikami. Tu także występuje rozróżnienie w zależności od podpisanej umowy

Przy lekkiej pracy pracodawca ustala wymiar i rozkład czasu pracy młodocianego, uwzględniając tygodniową liczbę godzin nauki, która wynika z jego programu nauczania i z rozkładu zajęć szkolnych.

Tygodniowy wymiar czasu pracy młodocianego w okresie odbywania zajęć szkolnych nie może przekraczać 12 godzin. Przy czym na dzień uczestniczenia w zajęciach szkolnych mogą przypadać tylko 2 godziny pracy.

Przeciętne nie tu

Tygodniowa norma czasu pracy nie jest tutaj normą przeciętną dla przyjętego okresu rozliczeniowego czasu pracy. W przeciwieństwie zatem do pracowników pełnoletnich nie stosujemy zasady uśredniania tygodniowego czasu pracy. W każdym tygodniu pracy pracownik młodociany nie może pracować dłużej niż 35 godzin.

Przykład

Młodociany przepracował w tygodniu 36 godzin. W związku z tym, że tygodniowy wymiar czasu pracy nie ma charakteru średniego, powstała godzina nadliczbowa. Taka praca jest zakazana w odniesieniu do młodocianych.

Nie zmienia to jednak faktu, że pracodawca musi ją zrekompensować.

Wskazany wymiar czasu pracy obowiązuje także wtedy, gdy młodociany jest zatrudniony u więcej niż jednego pracodawcy. Stąd nałożony na pracodawców obowiązek, by przed nawiązaniem stosunku pracy żądać od młodocianego oświadczenia o zatrudnieniu albo o niepozostawaniu w zatrudnieniu u...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9151

Wydanie: 9151

Spis treści
Zamów abonament