Powroty do przeszłości
Artyści i znane postaci życia publicznego opowiadają historie swego życia. Fascynujące biografie z II wojną światową w tle
Wiele z tych filmów to nostalgiczne opowieści o świecie, w którym się urodzili i wychowali. Najczęściej żegnali się z nim w chwilach dziejowych katastrof: wybuchu II wojny światowej czy w 1968 roku, gdy wręczano im dokumenty uprawniające do podróży tylko w jedną stronę.
Melancholijna wyprawa
Najwięcej melancholii niesie w sobie Yoram Gross, bohater filmu „Krakowiaczek ci ja..." Tomasza Magierskiego, światowej sławy animator, autor m.in. znanych filmów dla dzieci – „Blinky Billa" oraz „Tabalugi".
Urodzony w Krakowie w 1926 roku, od 1950 roku mieszka w Australii. Ciągle czuje się Polakiem. Zabiera gromadkę swoich wnucząt na wyprawę do rodzimego kraju, by pokazać im kamienicę, gdzie się urodził i wychował. Opowiada o sklepie z porcelaną, który mieli jego rodzice, dostatnim żydowskim domu, gdzie był rozpieszczany i karmiony ciastkami od słynnego krakowskiego cukiernika Noworolskiego.
Kres sielance położyła wojna, wraz z którą rozpoczęła się rodzinna tułaczka. Udało mu się uciec z bliskimi z getta dzięki pomocy przekupionego policjanta, który zadowolił się 50 dolarami zysku.
Autorzy dokumentu utrwalili także na taśmie filmowej wzruszające spotkanie Yorama Grossa z jego najbliższym przyjacielem Markiem Kuczyńskim. Nie mógł go odnaleźć przez dziesiątki powojennych lat. Gross wyjaśnia też wnukom, że najbardziej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta