Pracownik nie zadbał o zakładowy komputer czy telefon, zapłaci za niego
Uzyskanie od firmy samochodu służbowego często przesądza o wyborze miejsca pracy. Ale powierzone mienie to jednocześnie zwiększona odpowiedzialność podwładnego
Na podstawie art. 124 k.p. pracownik, któremu powierzono z obowiązkiem zwrotu albo do wyliczenia się:
- pieniądze, papiery wartościowe lub kosztowności,
- narzędzia i instrumenty lub podobne przedmioty, a także środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze odpowiada w pełnej wysokości za szkodę powstałą w tym mieniu.
Z takim samym zakresem odpowiedzialności musi się też liczyć przy szkodzie w innych dobrach, powierzonych mu do zwrotu albo do wyliczenia. Od odpowiedzialności pracownik może się jednak uwolnić, jeżeli wykaże, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych. W szczególności wskutek tego, że szef nie zapewnił warunków umożliwiających ochronę powierzonych wartości.
Najlepiej na papierze
Skąd wiadomo, że mienie zostało powierzone? Najlepiej, jeśli takie zdarzenie jest udokumentowane umową lub choćby pokwitowaniem. Nie ma jednak obowiązku, aby przekazanie np. telefonu, komputera czy samochodu było potwierdzone na piśmie. W wielu wypadkach wystarczy samo rozpoczęcie korzystania z danej rzeczy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta