Wzgórze starożytnych bogów
Jak biskup Grzegorz od Rzep ocalił pogańską grecką świątynię
Łukasz Starowieyski
Drepczemy ścieżkami wydeptanymi przez czcicieli dawno porzuconych przez ludzi bóstw, wzdłuż murów, a czasem po murach z omszałych kamieni i rozsypujących się bloków skalnych. U naszych stóp – szeroka na kilka kilometrów dolina, ucięta linią brzegową Morza Śródziemnego, która oddziela kolor wyblakłej zieleni od bezmiarów błękitu.
Jesteśmy w Agrygencie na Sycylii, a właściwie w miejscu, gdzie to miasto było w czasach starożytnych, bo już dawno temu przeniosło się na sąsiednie nieco wyższe i bardziej oddalone od morza wzgórze. Może dlatego tak dobrze zachowały się tu starożytne budowle? Starożytne zabytki Agrygentu to jeden z największych i najlepiej zachowanych kompleksów świątyń świata helleńskiego. Miasto założone w VI wieku przed Chrystusem przez greckich kolonizatorów, jako Akragas, przez wieki było jednym z najznaczniejszych na Sycylii. Według starożytnego Diodora w 406 roku zamieszkiwało je 200 tysięcy osób. W tym samym roku w potężnych Atenach mieszkać miało tylko dwa razy więcej ludzi. Dziś Agrygent liczy około 50 tysięcy osób....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta