VAT w dostawach łańcuchowych
Nie każda sprzedaż towarów unijnemu kontrahentowi będzie transakcją wewnątrzwspólnotową. Gdy ten dalej je odsprzedaje i towary są przemieszczane z Polski bezpośrednio do ostatniego nabywcy, możliwe są dwa scenariusze
Jeśli transport towaru organizuje polska firma bądź jej bezpośredni kontrahent, dostawa opodatkowana jest zerową stawką VAT jako wewnątrzwspólnotowa.
Jeżeli natomiast transport towaru z magazynu w Polsce organizuje ostateczny nabywca, polska firma powinna opodatkować swoją transakcją stawką podstawową (bądź odpowiednio obniżoną, właściwą dla sprzedaży towaru w kraju).
Tak wynika z interpretacji organów podatkowych oraz pośrednio z orzecznictwa sądowego.
Ustawowe regulacje
W myśl art. 7 ustawy o VAT, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania nimi jak właściciel.
Natomiast za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT) uznaje się wywóz towarów z terytorium Polski w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium innego państwa członkowskiego.
Gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, uznaje się, że dostawy towarów dokonał każdy z podmiotów biorących udział w tych czynnościach (art. 7 ust. 8 ustawy o VAT).
Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 1 miejscem dostawy towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, nabywcę lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta