Wszystko można przekazać, pod warunkiem że jest cenne dla pracodawcy
Przedmiotem powierzenia może być każdy składnik mienia, który pracownik może objąć w posiadanie i sprawować nad nim rzeczywistą pieczę
Dlatego rzeczy, do których dostęp ma nieokreślona liczba osób, nie mogą być skutecznie przekazane pracownikowi z obowiązkiem zwrotu lub dokonania rozliczenia.
Szczególna staranność menedżera
W odpowiedzialności pracownika nie ma żadnego znaczenia, czy powierzone mienie jest własnością pracodawcy, czy należy do osoby trzeciej.
Potwierdził to SN w wyroku z 19 kwietnia 2010 r. (II PK 307/09). Zgodnie z nim pracownik odpowiada na zasadzie art. 124 k.p. za szkodę w mieniu powierzonym także wtedy, gdy nie stanowiło ono własności pracodawcy.
W tej sprawie pracownik zaparkował na ulicy służbowy samochód, który nie należał do pracodawcy, i z żoną udał się do restauracji. W lokalu powiesił kurtkę na wieszaku, pozostawiając w kieszeni kluczyki do auta. Po jedzeniu powrócił do miejsca zaparkowania i zorientował się, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta