Informację poufną traktujemy wyjątkowo ostrożnie
Informację poufną traktujemy wyjątkowo ostrożnie OBRÓT GOSPODARCZY | Inwestorzy giełdowi powinni mieć równy dostęp do wiedzy o spółkach, by na takiej podstawie podejmować decyzje o zaangażowaniu bądź wycofaniu się z nich
Wszelkie informacje, które mogą mieć wpływ na zachowania inwestorów poddane zostały szczególnej regulacji. Informacja poufna kojarzy się ze wszelkimi informacjami stanowiącymi tajemnicę przedsiębiorstwa, która jest zastrzegana klauzulami umownymi o zachowaniu informacji w poufności. Ustawodawca, zarówno polski, jak i europejski, na potrzeby uregulowania informacji poufnej na rynku kapitałowym zdefiniował informację poufną jednak w nieco innym kontekście.
Zagadnienie informacji poufnej dotyczy przede wszystkim spółek publicznych (może dotyczyć także emitentów innych instrumentów finansowych czy samych instrumentów), zarówno tych notowanych na GPW, jak i notowanych w alternatywnym systemie obrotu na rynku NewConnect – łącznie około 425 podmiotów. Krąg adresatów norm regulujących zagadnienie informacji poufnej jest jednak znacznie szerszy.
Oprócz spółek publicznych temat ten dotyka także akcjonariuszy spółek, członków władz, osób działających w imieniu spółek, ich pracowników, biegłych rewidentów, a także innych osób pozostających ze spółkami w stosunku zlecenia lub innym podobnym. O zagadnieniu tym powinny pamiętać także osoby zatrudnione lub pełniące wyżej wskazane funkcje w podmiocie zależnym lub dominującym albo pozostające z tym podmiotem w stosunku zlecenia lub innym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta