Jak różnice kursowe wpływają na wartość inwestycji budowlanej
Finansowanie budowy kredytem lub pożyczką zaciągniętą w walucie obcej niesie ze sobą nie tylko ryzyko kursowe, lecz także istotne wątpliwości co do skutków podatkowych
Elastyczność i możliwość stosunkowo dynamicznej reakcji na zmiany w sytuacji rynkowej to podstawowe elementy, dla których finansowanie dłużne (w odróżnieniu od finansowania kapitałem) jest popularniejsze i chętniej wybierane w ramach projektów inwestycyjnych.
Taka forma finansowania daje podstawową korzyść, która polega na możliwości uznania odsetek od finansowania za bieżący koszt uzyskania przychodu. Powoduje jednak także wiele wątpliwości, wśród których jedną z głównych jest odpowiednie rozliczenie różnic kursowych, pojawiających się w związku zaciągnięciem pożyczki/kredytu.
Co mówią przepisy
W świetle art. 9b ustawy o CIT podatnicy, którzy nie wybiorą rachunkowej metody ustalania różnic kursowych (tzn. podążającej za regułami określonymi w ustawie o rachunkowości), rozliczają różnice kursowe na zasadach określonych w ustawie o CIT (zgodnie z wytycznymi art. 15a).
Różnice kursowe co do zasady rozliczane są w bieżącym wyniku podatkowym. Jednak te powstałe w związku z inwestycją – podobnie jak tzw. wydatki inwestycyjne – są uwzględniane w wartości początkowej nowo wytwarzanego środka trwałego (art. 16g ust. 5 w związku z art. 16g ust. 4 ustawy o CIT).
Zgodnie z art. 16g...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta