Na agroturystyce da się zarobić, choć nie zawsze można uniknąć podatku
Zyski z wynajmu pokoi letnikom mają szansę w całości trafić do portfela podatnika. Fiskus nie dostanie nawet grosza. Ale tylko wtedy, gdy spełnione będą warunki określone w przepisach
Agroturystyka polega na prowadzeniu działalności turystycznej przez gospodarstwa rolne zapewniające noclegi, często wraz z usługami gastronomicznymi. Nie jest to jednak działalność rolnicza. Tymczasem do przychodów z tej ostatniej nie stosuje się przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Skoro agroturystyka nie jest działalnością rolniczą, to dochody z niej objęte będą regulacjami ustawy o PIT.
Tym samym podatnik zarabiający na wynajmie pokoi gościnnych co do zasady będzie musiał się rozliczyć z fiskusem i zapłacić podatek.
Potwierdził to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w wyroku z 19 lutego 2008 r. (I SA/Lu 30/08). Wynika z niego, że działalności w zakresie agroturystyki nie można zakwalifikować jako działalności rolniczej, co skutkuje obowiązkiem uiszczenia podatku dochodowego. Ale nie w każdym przypadku.
Podatnik może skorzystać ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT. Przepis ten stawia jednak kilka warunków. Podatnik musi spełnić je wszystkie. Tylko wtedy może liczyć na przywileje.
Nie więcej niż pięć...
Zgodnie ze wspomnianym przepisem wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane z wynajmu pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych położonych na terenach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta