Złota era gazu łupkowego
Wykorzystywanie gazu łupkowego jako surowca energetycznego jest mniej szkodliwe niż wykorzystywanie węgla, na którym opiera się polska gospodarka – pisze europoseł PO
Od kilku miesięcy na forum Parlamentu Europejskiego trwa bitwa o gaz łupkowy, a dokładnie o to, czy Unia Europejska powinna zaostrzyć prawo regulujące wydobywanie tego surowca.
Wielka szansa Polski
Będące w centrum zainteresowania zasoby gazu z łupków znajdujące się na terytorium Polski są ogromną szansą dla naszego kraju, którą należy rozpatrywać w trzech aspektach: ekonomicznym (realna obniżka cen gazu), ekologicznym (gaz jest jednym z przyjaźniejszych środowisku źródeł energii) i – co najważniejsze – społecznym (dywersyfikacja źródeł energii powoduje wzrost bezpieczeństwa energetycznego). Wystarczy przytoczyć tylko kilka danych statystycznych dotyczących stopnia uzależnienia od zewnętrznych dostaw surowców energetycznych.
Oficjalne dane mówią, że konwencjonalne, udokumentowane złoża gazu ziemnego wynoszą obecnie 92 mld m sześc. przy rocznej konsumpcji ocenianej na 14 mld m sześc. Ok. 70 proc. gazu musimy importować, gdyż nasze roczne wydobycie to zaledwie 4,1 mld m sześc.
Z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta