Jubileuszówka bez ZUS, ale z podatkiem
O tym, czy trzeba będzie zapłacić składki od gratyfikacji za długoletni staż pracy, przesądza to, kiedy zatrudniony nabywa do niej prawo. Co do zasady nie częściej niż co pięć lat
Nie ma powszechnie obowiązujących zasad przyznawania i wypłacania nagród jubileuszowych. To świadczenia związane z pracą, ale prawo do nich przysługuje pracownikom tylko wtedy, gdy przewidują je przepisy płacowe u pracodawcy. Takimi przepisami są regulaminy wynagradzania, układy zbiorowe pracy albo tzw. pragmatyki zawodowe (regulujące prawa i obowiązki określonej grupy zawodowej). W sektorze prywatnym o tym, czy premiowana będzie wierność firmie, decydują przepisy wewnątrzzakładowe.
Z własnej inicjatywy
O tym zaś, czy trzeba będzie od nich zapłacić ZUS, przesądzi to, czy będą spełnione warunki wyłączania nagród jubileuszowych z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Określa je rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm., dalej rozporządzenie). Rozporządzenie dotyczy wszystkich płatników składek.
Stąd zwolnienie z ZUS od nagród za długoletnią pracę przysługiwać będzie także poza budżetówką, mimo że poza sektorem publicznym nagroda jubileuszowa jest świadczeniem dobrowolnym. Aby jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta