Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W odwecie szef nie pozbędzie się obrońcy ciemiężonej załogi

06 czerwca 2012 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

Jeśli pracownik podejmuje działania, aby przeciwdziałać dyskryminacji w firmie, np. ujawnia zarobki, nie wolno z tego powodu rozwiązać z nim umowy o pracę ani stosować wobec niego innych sankcji

Art. 183e § 1 k.p. wprost przewiduje, że skorzystanie przez pracownika z uprawnień przysługujących z tytułu naruszenia zasady równego traktowania w zatrudnieniu nie może być podstawą niekorzystnego traktowania go.

Nie wolno też za to wyciągać wobec niego jakichkolwiek negatywnych konsekwencji, zwłaszcza niedopuszczalne jest, aby w ten sposób szef uzasadnił wypowiedzenie stosunku pracy lub jego rozwiązanie bez wypowiedzenia.

Oręż przeciw nierówności

Interpretując ten przepis, Sąd Najwyższy wskazał ponadto, że zwrotu „skorzystanie przez pracownika z uprawnień” nie można utożsamiać jedynie z wystąpieniem przez niego z roszczeniami wobec pracodawcy. W pojęciu tym niewątpliwie mieszczą się także jego działania, które prowadzą do potwierdzenia ich istnienia (por. wyrok SN z 15 lipca 2011 r.,  I PK...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9251

Wydanie: 9251

Spis treści
Zamów abonament