Pomoc w przygotowaniu przetargu dyskwalifikuje wykonawców
Przedsiębiorca, który brał udział w sporządzeniu opisu przedmiotu zamówienia, oszacowaniu jego wartości, przygotowaniu specyfikacji istotnych warunków zamówienia, powinien zostać wykluczony z postępowania
Na podstawie art. 24 ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity DzU z 2010 r. nr 113, poz. 759 ze zm.; dalej: ustawa pzp), z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego wyklucza się wykonawców, którzy wykonywali bezpośrednio czynności związane z przygotowaniem prowadzonego postępowania lub posługiwali się w celu sporządzenia oferty osobami uczestniczącymi w dokonywaniu tych czynności, chyba że udział tych wykonawców w postępowaniu nie utrudnił uczciwej konkurencji.
Są wyjątki
Od tej zasady ustawodawca przewidział jednak dwa wyjątki.
Po pierwsze, przepis nie ma zastosowania do wykonawców, którym udziela się zamówienia na podstawie art. 62 ust. 1 i 2 ustawy pzp, tzn. w trybie negocjacji bez ogłoszenia po przeprowadzeniu konkursu, o którym mowa w art. 110 ustawy pzp, w którym nagrodą jest zaproszenie do negocjacji bez ogłoszenia co najmniej dwóch autorów wybranych prac konkursowych.
Po drugie, przepis nie ma zastosowania do wykonawców, którym zamówienie udzielane jest na podstawie art. 67 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy pzp, tzn. w trybie zamówienia z wolnej ręki, gdy zamówienie to może być świadczone tylko przez jednego wykonawcę albo po przeprowadzeniu konkursu, o którym mowa w art. 110 ustawy pzp, w którym nagrodą było zaproszenie do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta