Oprogramowanie w chmurze zamiast na serwerach firmy
Coraz więcej przedsiębiorstw korzysta z aplikacji za pośrednictwem Internetu, płacąc za to miesięczny abonament
Oprogramowanie niekoniecznie musi być zainstalowane na serwerach firmy. Można je po prostu wynająć na określony czas. Dostęp do aplikacji uzyskuje się przez przeglądarkę internetową. Płaci się za to miesięczny abonament lub zmienną kwotę naliczaną na podstawie ilości godzin używania programu.
Taką formę korzystania z IT nazywamy cloud computing. Staje się ona coraz popularniejsza. Analitycy prognozują, że niedługo 80 proc. nowych komercyjnych aplikacji będzie wdrażane w ten sposób.
Wartość światowego rynku Software as a Service (oprogramowanie jako usługa) jest szacowana na kilkanaście miliardów dolarów. Do 2014 r. ma się on rozwijać w tempie 25 proc. rocznie.
Aplikacje biznesowe i do wymiany plików
Polskie firmy także zaczynają sięgać po aplikacje dostarczane w modelu cloud.
Jak wynika z badania Cisco przeprowadzonego w 2012 roku, najczęściej w chmurze używane są aplikacje biznesowe typu CRM, ERP (67 proc.), aplikacje biurowe (47 proc.), narzędzia do zdalnej współpracy, wymiany plików i komunikacji (35 proc.). Ale w tej grupie znajdują się także aplikacje księgowe i oprogramowanie dla sklepów internetowych, a nawet aplikacje analityczne (BI).
Przedsiębiorstwa zatrudniające ponad 250 pracowników w ramach usługi cloud computing najczęściej uzyskują dostęp do biznesowych aplikacji CRM i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta