Jak rozliczyć sprzedaż wierzytelności
Firma zbywająca własną wierzytelność może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jej wartość brutto. Tak wynika z uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z 11 czerwca 2012 r.
Sprzedaż własnych wierzytelności jest często stosowana przez przedsiębiorców w celu poprawy płynności finansowej. Niezależnie od tego, czy korzystają ze stałych usług faktoringowych, czy też sprzedają wierzytelności tylko od czasu od czasu (np. gdy istnieje ryzyko opóźnień w płatnościach), zazwyczaj wierzytelności sprzedawane są poniżej wartości nominalnej. Przedsiębiorcy ponoszą więc z tego tytułu stratę.
Ważne jest, czy wykazano przychód
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 39 ustawy o CIT strata z odpłatnego zbycia wierzytelności nie jest kosztem podatkowym, chyba że wierzytelność ta uprzednio została zarachowana jako przychód należny. Taka sama zasada obowiązuje w podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 23 ust. 1 pkt 34 ustawy o PIT).
W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, że przy odpłatnym zbyciu wierzytelności własnej uzyskana cena sprzedaży jest dla zbywcy przychodem podatkowym. Nie można bowiem, naszym zdaniem, uznać, że uzyskana ze sprzedaży wierzytelności cena jest formą zapłaty za zbywaną wierzytelność, więc nie jest przychodem.
Zbycie wierzytelności własnej jest bowiem innym zdarzeniem, aniżeli transakcja, będąca źródłem powstania zbywanej wierzytelności (np. sprzedaż towaru czy wykonanie usługi).
Pytania o koszty
Kosztem uzyskania przychodu ze sprzedaży wierzytelności własnej powinna być...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta