Czytamy książki, ale cyfrowe
Technologie. Polacy polubili e-booki. Nasz rynek wzrośnie w ciągu najbliższych pięciu lat bardziej niż globalny, bo aż 11-krotnie. Pomoże moda na e-czytniki
Z prognoz PwC wynika, że miedzy 2011 i 2016 rokiem wpływy z elektronicznych książek (razem z podręcznikami) wzrosną w Polsce z 10 mln dol. do 106 mln dol. przy równoczesnym spadku wpływów ze sprzedaży papierowych książek liczonych łącznie z audiobookami (patrz wykres).
– Wiemy od wydawców, że digitalizują swoje zasoby na potęgę – przyznaje Grażyna Szarszewska-Kuhl, dyrektor generalna Polskiej Izby Książki. Jej zdaniem szacunki PwC są realne. Przeszkodą w rozwoju rynku jest wprawdzie nadal piractwo, ale raz zmienionej filozofii wydawców już raczej się nie odwróci. – Branżą wstrząsnęła publiczna debata związana z ACTA. Wielu wydawców zrozumiało w tym czasie, że nawet ryzykując, trzeba szybko wchodzić w ten obszar działalności – mówi Szarszewska-Kuhl.
Nasz rynek e-booków będzie rósł znacznie szybciej niż globalny, który zdaniem PwC zwiększy się z 5,5 mld dol. w 2011 roku do 20,8 mld dol. w 2016 roku. E-booki będą wtedy przynosiły już 18 proc. przychodów całego rynku książek na świecie (obecnie przynoszą ok. 5 proc. globalnych przychodów). – Ten trend jest szczególnie widoczny w Polsce, gdzie przy marazmie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta