Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy Pekin zastąpi nam Waszyngton?

21 czerwca 2012 | Publicystyka, Opinie | Igor Janke
Delegacja chińska w zabrzańskich zakładach mechanicznych należących do grupy Kopex
autor zdjęcia: Tomasz Jodłowski
źródło: Rzeczpospolita
Delegacja chińska w zabrzańskich zakładach mechanicznych należących do grupy Kopex

Kiedy wszyscy tną wydatki i ograniczają inwestycje, Chińczycy przyjeżdżają do Europy Środkowej, zapowiadają ofensywę gospodarczą – pisze publicysta „Rzeczpospolitej”

 

Kiedy Wen Jiabao, premier Chin, niedawno przyjechał do Warszawy, spotkał się z 16 premierami pastw środkowoeuropejskich. Poprzednio takie spotkanie miał tylko Barack Obama. Z  tym, że amerykański prezydent zapowiada dziś militarny odwrót od Europy i nie miał dotąd ani jednej ważnej politycznej deklaracji związanej z naszym regionem.

Tymczasem  Wen Jiabao złożył w Warszawie konkretne zapowiedzi. Już dawno żaden przywódca innego kraju nie zgłosił takiego zainteresowania naszym regionem. Konkretnym wyrazem tego zainteresowania Chin Polską (i odwrotnie) są bezpośrednie połączenia lotnicze. Te na linii Pekin – Warszawa otwarto pod koniec maja. Wkrótce planowane jest uruchomienie bezpośredniego połączenia z Szanghajem. To coś znaczy.

Dobry klimat

Gdyby chiński premier przyleciał do Polski pięć lat temu, zapewne spotkałby się z licznymi protestami. Gazety publikowałyby teksty o łamaniu praw człowieka w Chinach, a opozycja darłaby szaty, że rząd spotyka się z przedstawicielami reżimu. Zapewne i w samej partii rządzącej podniosłyby się krytyczne głosy, czy przywódcy Polski, kraju słynącego z walki o wolność i prawa człowieka, powinni spotykać się z przedstawicielami pekińskiego reżimu.

Dziś nie pada nawet słowo „reżim". Gazety pisały o wielkim wydarzeniu. Nawet opozycja nie próbowała wykorzystać wizyty chińskiego premiera do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9263

Wydanie: 9263

Spis treści
Zamów abonament