Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Latem studencka aktywność bez ZUS

21 czerwca 2012 | Prawo i praktyka | Adam Karwański

Wakacje to okres, kiedy firmy chętniej zatrudniają uczniów i żaków, aby uzupełnili braki kadrowe, gdy stała załoga wypoczywa. Najczęściej proponują im umowy-zlecenia, co pozwala uniknąć opłacania składek społecznych

Uczniowie gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, ponadpodstawowych i studenci, do ukończenia 26 lat, nie podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z racji wykonywania pracy na podstawie umowy agencyjnej lub umowy- zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy o zleceniu, a także z tytułu współpracy przy wykonywaniu takich umów. Tak stanowi art. 6 ust. 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm., dalej ustawa o sus).

Ustawa o sus wyłącza więc uczniów i studentów z obowiązku ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z racji wykonywania umowy-zlecenia. Ponieważ zleceniobiorcy będący uczniami lub studentami do ukończenia 26 lat nie spełniają warunków do objęcia ubezpieczeniem społecznym, to nie podlegają też ubezpieczeniu zdrowotnemu z wykonywania pracy na podstawie umów-zleceń. Oba warunki – odpowiedni wiek i posiadanie statusu ucznia lub studenta – muszą być spełnione łącznie, przez cały czas trwania umowy.

Zero składek

Uczniów i studentów do ukończenia przez nich 26. roku życia nie zgłaszamy zatem do żadnych ubezpieczeń i nie opłacamy za nich składek. Pamiętajmy, że ze zlecenia nie mogą oni przystąpić do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9263

Wydanie: 9263

Spis treści
Zamów abonament