Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jedno państwo, dwie drużyny

21 czerwca 2012 | Publicystyka, Opinie | Konrad Kołodziejski
autor zdjęcia: W.Grędziński
źródło: newspix

Rządowy patriotyzm jest intelektualnie lichy, ogranicza się do stwierdzenia, że w Polsce jest fajnie i będzie jeszcze fajniej. Dla odmiany patriotyzm prawicowy jest partyjny i politycznie jednostronny – pisze publicysta

Euro 2012 trwa, ale polskie poczucie niby-wspólnoty pękło i nic w tym dziwnego. Gdy nasza drużyna odpadła, skończył się powód do manifestowania swojej tożsamości. W ten sposób symbole narodowe stały się pierwszą ofiarą mistrzostw. Porażka polskiej drużyny szybko przeniosła się ze sfery sportowej do politycznej. To nic dziwnego, skoro Euro 2012 było przedstawiane jako sztandarowe osiągnięcie epoki Tuska.

Nie dzielić się Euro 2012

Gdy sukces – przynajmniej w jego sportowym wymiarze - okazał się, pomimo buńczucznych zapowiedzi, dość mizerny, premier i jego drużyna profilaktycznie wycofali się na jakiś czas z mediów. Piarowska wymowa tego gestu była nader wyrazista, premier, który wcześniej wraz z całym rządem odstawiał przed kamerami groteskowe spektakle z szalikiem w dłoni, nie chciał być łączony z porażką.

Po prawej stronie zapanowało zaś pełne satysfakcji milczenie. Oczywiście nikt nie cieszył się z przegranej piłkarzy, ale nie o nich przecież chodziło. Istotny był Tusk, który, zniknął w tej samej chwili co tysiące biało-czerwonych chorągiewek zdjętych z samochodów.

Mniej więcej dwa lata temu -...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9263

Wydanie: 9263

Spis treści
Zamów abonament