Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zakupu świadectw nie można rozliczyć od razu

21 czerwca 2012 | Prawo i praktyka | Monika Kamińska

Wydatki poniesione w związku z obowiązkiem przedstawienia do umorzenia świadectw pochodzenia energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych są kosztami bezpośrednimi

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny 31 maja 2012 r. (II FSK 2286/10).

Spółka zajmująca się dystrybucją energii elektrycznej kupiła świadectwa pochodzenia energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, które następnie przedstawiła do umorzenia prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki (dalej: Prezes URE). Uiściła też odpowiednią opłatę zastępczą – zgodnie z obowiązkiem nałożonym na spółkę przez ustawę prawo energetyczne (dalej: u.p.e.). Dodatkowo spółka poniosła koszty z tytułu opłat za usługi świadczone przez rejestr świadectw pochodzenia na Towarowej Giełdzie Energii (dalej: TGE).

Spółka zapytała ministra finansów, czy wydatki związane z obowiązkiem przedstawienia do umorzenia świadectw pochodzenia energii ze źródeł odnawialnych mają charakter kosztów bezpośrednio związanych z przychodem w rozumieniu art. 15 ust. 4 ustawy o CIT oraz czy za taki koszt można uznać także opłaty poniesione za usługi świadczone na TGE.

Minister wyjaśnił, że nie można w sposób...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9263

Wydanie: 9263

Spis treści
Zamów abonament