Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Świadczenia rodzinne można pobierać i w Polsce, i Niemczech

21 czerwca 2012 | Prawo i praktyka | Roman Jüngling

Po czerwcowym orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości polscy pracownicy wykonujący zadania na terytorium Niemiec mogą pobierać pieniądze na dzieci, które nie wyjechały z nimi z kraju. I to nawet wtedy, gdy otrzymują na nie dofinansowanie również z polskiego urzędu

Kluczowy w tej sprawie wyrok Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu zapadł 12 czerwca br. w sprawach z sygnaturami C-611/10 i C-612/10. Wzmacnia on pozycję prawną pracowników sezonowych z państw członkowskich UE w Niemczech.

W tych konkretnych sprawach chodziło o polskich pracowników sezonowych, którzy złożyli wnioski o przyznanie świadczeń rodzinnych Kindergeld dla swoich dzieci przebywających w Polsce. Niemieckie urzędy oddaliły ich wnioski oraz zażalenia na decyzje odmowne, a niemieckie sądy w pierwszej instancji oddaliły pozwy przeciwko tym decyzjom. Sprawy następnie trafiły do Bundesfinanzhof w Monachium, który skierował zapytanie do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu.

Trybunał Sprawiedliwości uznał, że przepisy niemieckie są sprzeczne z prawem europejskim w zakresie, w którym prowadzą do wykluczenia prawa do świadczenia, a nie do zmniejszenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9263

Wydanie: 9263

Spis treści
Zamów abonament