Świadczenia rodzinne można pobierać i w Polsce, i Niemczech
Po czerwcowym orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości polscy pracownicy wykonujący zadania na terytorium Niemiec mogą pobierać pieniądze na dzieci, które nie wyjechały z nimi z kraju. I to nawet wtedy, gdy otrzymują na nie dofinansowanie również z polskiego urzędu
Kluczowy w tej sprawie wyrok Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu zapadł 12 czerwca br. w sprawach z sygnaturami C-611/10 i C-612/10. Wzmacnia on pozycję prawną pracowników sezonowych z państw członkowskich UE w Niemczech.
W tych konkretnych sprawach chodziło o polskich pracowników sezonowych, którzy złożyli wnioski o przyznanie świadczeń rodzinnych Kindergeld dla swoich dzieci przebywających w Polsce. Niemieckie urzędy oddaliły ich wnioski oraz zażalenia na decyzje odmowne, a niemieckie sądy w pierwszej instancji oddaliły pozwy przeciwko tym decyzjom. Sprawy następnie trafiły do Bundesfinanzhof w Monachium, który skierował zapytanie do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu.
Trybunał Sprawiedliwości uznał, że przepisy niemieckie są sprzeczne z prawem europejskim w zakresie, w którym prowadzą do wykluczenia prawa do świadczenia, a nie do zmniejszenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta