Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przedsiębiorca musi odpowiedzieć na pytania ubezpieczyciela

21 czerwca 2012 | Prawo i praktyka | Paweł Sikora

Precyzyjne określenie przedmiotu ubezpieczenia jest ważne ze względu na wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela w pewnych konkretnych sytuacjach związanych z nieprawidłowym użytkowaniem mienia

Polski przedsiębiorca zapytany, jakie zna dokumenty związane z ubezpieczeniem jego firmy, wymieni bez wahania polisę. Niektórzy przypomną sobie o ogólnych warunkach umów, lecz już mało kto za dokument ubezpieczeniowy uzna formularz wniosku ubezpieczeniowego.

Wynika to z tego, że ten ostatni dokument zwykle jest oglądany dopiero wówczas, gdy zaszło zdarzenie szkodowe i ubezpieczyciel na jego podstawie podejmuje np. decyzję odmowy wypłaty odszkodowania. Warto pamiętać, że procedura likwidacyjna ubezpieczyciela zaczyna się od analizy wniosku ubezpieczeniowego.

Związanie ofertą

Z punktu widzenia prawa cywilnego wniosek ubezpieczeniowy stanowi ofertę ubezpieczającego (art. 66 k.c.). Wprawdzie jest to oferta na ogół pozbawiona najistotniejszego elementu, tj. ceny, gdyż ta jest wyliczana dopiero w oparciu o informacje z wniosku, to jednak nie zmienia to jej wiążącego charakteru.

Ubezpieczyciel, otrzymując wniosek od ubezpieczającego, jest związany jego treścią. Oznacza to, że wszelkie zmiany zaproponowanych we wniosku warunków podlegają szczególnemu trybowi informowania ubezpieczającego (art. 811 k.c.).

Musi on zwrócić ubezpieczającemu na ten fakt uwagę, i to na piśmie, a dodatkowo ma wyznaczyć siedmiodniowy termin na złożenie sprzeciwu. Niewykonanie tego obowiązku skutkuje zawarciem ubezpieczenia według warunków...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9263

Wydanie: 9263

Spis treści
Zamów abonament