Czy trzeba zapłacić podatek, gdy prywatne auto jest używane na potrzeby spółki
Przychodem z działalności gospodarczej jest m.in. wartość nieodpłatnych świadczeń. Czy mamy z nimi do czynienia, gdy wspólnik wykorzystuje własny samochód osobowy na cele spółki cywilnej?
- Dla potrzeb działalności gospodarczej prowadzonej w ramach spółki cywilnej wspólnicy mają zamiar używać własnych samochodów osobowych. Nie zostały one wniesione jako wkład do spółki ani formalnie użyczone na jej cele. Każdy ze wspólników będzie korzystać tylko z własnego pojazdu, używanego też na potrzeby prywatne.
Auto nie będzie udostępniane drugiemu wspólnikowi. Wydatki z tym związane będą rozliczane według kilometrówki. Czy w związku z tym po stronie wspólników powstaną świadczenia skutkujące koniecznością zapłaty PIT? – pyta czytelnik.
Interpretacje organów podatkowych wskazują, że bez żadnej wątpliwości nie będziemy mieć w tym wypadku do czynienia z nieodpłatnym świadczeniem, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT i koniecznością ustalenia z tego tytułu przychodu z działalności gospodarczej u tego wspólnika, który korzysta z własnego auta w celu załatwienia spraw spółki. U niego żaden przychód powstać nie może ze względu na to, że jest to świadczenie na rzecz samego siebie.
Przykładowo w piśmie Izby Skarbowej w Katowicach z 22 grudnia 2011 r. (IBPBI/1/415-954/11/BK) czytamy: „używanie przez Panią prywatnego samochodu dla załatwiania spraw spółki nie powoduje u Pani powstania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta