Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Realizm optymistyczny

21 czerwca 2012 | Ekonomia | Janusz Jankowiak
Na obecnym etapie znamy tylko prognozy i ogólny scenariusz makroekonomiczny
źródło: Rzeczpospolita
Na obecnym etapie znamy tylko prognozy i ogólny scenariusz makroekonomiczny

Niedobrze, że przy konstrukcji założeń do budżetu na 2013 rok przyjęto jednak wariant optymistyczny, a nie konserwatywny – ocenia główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu

Po zdawkowej, jak zawsze, bo wymuszonej ustawą, prezentacji na forum Komisji Trójstronnej podstawowych założeń makroekonomicznych przyszłorocznego budżetu rząd – tradycyjnie na kilkunastu stronach – przedstawił w czerwcu ich nieco bardziej rozbudowaną wersję w postaci „Założeń projektu budżetu państwa na rok 2013".

Trzeba na początku powiedzieć, że już od paru ładnych lat założenia te nie są oczekiwane przez inwestorów z takim zainteresowaniem jak kiedyś. A to dlatego, że pozostają one w zgodzie z prezentowanym kilka tygodni wcześniej „Wieloletnim planem finansowym" (WPF) oraz „Aktualizacją programu konwergencji" (APK) przesłaną niedawno do Brukseli. Stąd brak tu tak kiedyś ważnego elementu niespodzianki czy zaskoczenia, któr mógłby przełożyć się na reakcję rynków na publikację tego ważnego dokumentu.

Niepewne otoczenie

Założenia nie są jeszcze projektem budżetu. Na obecnym etapie prac znamy więc tylko prognozy podstawowych parametrów makro i ogólny scenariusz makroekonomiczny przyjęty przy ich konstruowaniu. Nie znamy choćby urealnionych wielkości nominalnych (kursów walutowych, stóp procentowych). Nie znamy też szczegółowej prognozy dochodów i planu wydatków budżetu państwa. Te jednak pozostać muszą spójne – co raczej oczywiste –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9263

Wydanie: 9263

Spis treści
Zamów abonament