Po prostu nie ma pieniędzy
Sąd cofnie zwolnienie od kosztów sądowych, jeżeli się okaże, że okoliczności, na podstawie których je przyznał, nie istniały lub przestały istnieć
Zgodnie z art. 103 kscy sąd może przyznać zwolnienie od kosztów sądowych osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej niebędącej osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną, jeżeli wykazała, że nie ma dostatecznych środków na ich uiszczenie.
Jak wynika z tego przepisu, osoba prawna lub organizacja niemająca osobowości prawnej, aby uzyskać zwolnienie od ponoszenia kosztów sądowych, musi wykazać, że nie ma dostatecznych środków na ich uiszczenie.
Tutaj również pojawia się problem ze zdefiniowaniem pojęcia „braku dostatecznych środków na uiszczenie kosztów”, a ustawa milczy na ten temat. W literaturze przedmiotu wskazuje się, że pojęcie to jest nieostre. Praktyka sądowa, szczególnie w sprawach gospodarczych, wypracowała jednak pewne wymagania i kryteria pomocne przy rozpoznawaniu takich wniosków.
Obowiązek wykazania braku środków na uiszczenie kosztów sądowych spoczywa na wnioskodawcy.
Generalnie się przyjmuje, że brak tych środków może zostać wykazany za pomocą jakichkolwiek dokumentów pozwalających określić sytuację majątkową osoby prawnej lub ułomnej osoby prawnej, w tym również oświadczeń składanych przez osoby upoważnione do jej reprezentowania (postanowienie Sądu Najwyższego z 28 listopada 2007 r. V CZ 106/07).
Rodzaj tych dowodów zależy od rodzaju i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta