W jaki sposób rozliczyć obrót paletami, skrzynkami i butelkami
Dostawca powinien dokładnie uregulować w umowie z nabywcą towarów zasady zwrotu opakowań. Dzięki temu nie tylko uniknie sporów z kontrahentem, ale także ułatwi prowadzenie ewidencji podatkowych
Część tzw. opakowań jednostkowych, zbiorczych oraz transportowych (patrz ramka) nadaje się do wielokrotnego użytku. Są to więc opakowania mające charakter zwrotny. W praktyce najczęściej chodzi o opakowania zbiorcze (m.in. palety i różnego rodzaju skrzynki), rzadziej jednostkowe (np. butelki).
Zasadniczą cechą opakowań zwrotnych jest oczywiście to, że nie są one co do zasady przedmiotem sprzedaży, a pełnią tylko istotną rolę w dystrybucji towarów do finalnego odbiorcy. Związane są z tym różne problemy podatkowe.
Kaucja nie zwiększa obrotu
Opakowania zwrotne co do zasady nie są przedmiotem obrotu. Zakłada się najczęściej, że zostaną one zwracane właścicielowi, czyli firmie, która była pierwszym ogniwem dystrybucji danego towaru. Wartość tych opakowań nie jest więc wliczana do podstawy opodatkowania VAT. Wynika to z art. 5 ust. 1 pkt 1, i art. 19 ust. 1 i art. 29 ust. 1 ustawy o VAT.
Wydanie opakowań zwrotnych z obowiązkiem ich zwrotu przez nabywcę towarów nie jest niestety całkowicie poza zakresem VAT. Wynika to z § 16 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 68, poz. 360).
W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta