Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak załodze zorganizować wykonywanie zadań poza krajem

21 czerwca 2012 | Prawo i praktyka | Agnieszka Krzyżanowska

Polscy pracodawcy, którzy chcą świadczyć usługi w państwach Unii Europejskiej stosujących ograniczenia dotyczące delegowania pracowników, nie muszą składać broni. Do wyboru mają kilka wariantów skierowania ich za granicę

Z końcem kwietnia 2011 r. kraje UE teoretycznie przestały ograniczać Polakom swobodny dostęp do rynków pracy. W praktyce jednak daleko jeszcze do prawdziwej wolności.

Niektóre stare państwa UE (szczególnie Niemcy) utrudniają zatrudnienie polskich pracowników w pewnych branżach. Trzeba sięgać po niestandardowe rozwiązania prawne, aby Polacy mogli np. pracować w Niemczech, bez konieczności stosowania utrudnień wynikających z miejscowych przepisów.

Lepsze znane prawo

Swoboda świadczenia usług zapewniająca polskim firmom prawo prowadzenia działalności i świadczenia usług w innym kraju UE umożliwia wykorzystanie do tego zatrudnionych pracowników. W związku z otwarciem rynku niemieckiego dla polskich firm oraz coraz większą mobilnością usług w UE polscy pracodawcy coraz częściej pytają o możliwe formy zaangażowania Polaków w Niemczech.

Przykładowo, polska spółka branży budowlanej zamierza zatrudnić polskich pracowników (zamieszkałych na stałe w Polsce) na podstawie umów o pracę (lub umów-zleceń). Spółka ta jednocześnie chce nawiązać współpracę z niemieckim partnerem, polegającą na świadczeniu usług budowlanych w Niemczech, wysyłając tam swoich pracowników do wykonywania zadań.

Polskiemu pracodawcy zależy na takiej formie zatrudnienia, gdyż reguluje ją polskie prawo, które zna...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9263

Wydanie: 9263

Spis treści
Zamów abonament