Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uszczerbek dla siebie i rodziny

21 czerwca 2012 | Prawo i praktyka | Łukasz Poczyński

W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą przesłanką zwolnienia od kosztów sądowych nie są trudności finansowe przedsiębiorstwa prowadzonego przez stronę

Jeśli chodzi o osoby fizyczne, czyli również te prowadzące działalność gospodarczą, to kluczowy jest art. 102 ust. 1 kscy, zgodnie z którym zwolnienia od kosztów sądowych może się domagać osoba fizyczna, jeżeli złoży oświadczenie, z którego wynika, że nie jest w stanie ich ponieść bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny.

Dwa warunki

Warunkiem zwolnienia od kosztów sądowych jest więc z jednej strony wykazanie, że na stronie ciąży obowiązek uiszczenia konkretnych opłat sądowych, a z drugiej, że nie może ich uiścić bez uszczerbku koniecznego dla siebie i swej rodziny.

Niestety, ustawodawca nie zdefiniował, co należy rozumieć pod pojęciem uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. Dlatego odpowiedzi na to pytanie należy poszukiwać w orzecznictwie i literaturze. Co prawda znaczna część orzeczeń zapadła w trakcie obowiązywania poprzedniej ustawy, tj. ustawy z 13 czerwca 1967 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, to jednak obecna ustawa posługuje się podobnymi pojęciami, dlatego w większości tezy orzeczeń sądów zachowały swoją aktualność.

Ponadto pojęcie uszczerbku utrzymania występuje również na gruncie ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, która też przewiduje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9263

Wydanie: 9263

Spis treści
Zamów abonament