Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szkatułki Newerlego

04 sierpnia 2012 | Plus Minus | Andrzej Dobosz
Igor Newerly: portret człowieka aktywnego z lat 60.
źródło: EAST NEWS
Igor Newerly: portret człowieka aktywnego z lat 60.
Jan Zieliński, Szkatułki Newerlego, WAB, 2012
źródło: Plus Minus
Jan Zieliński, Szkatułki Newerlego, WAB, 2012
źródło: Plus Minus

Jan Zieliński, pisząc biografię Igora Newerlego, dokonał wielu fascynujących odkryć. Losy autora „Zostało z uczty bogów" aż prosiły się o sumienne opisanie

Książkę Jana Zielińskiego „Szkatułki Newerlego" wydaną ostatnio przez W. A. B. czyta się jak powieść. Wartka narracja rozbiegająca się w kilku kierunkach zaskakuje co chwila. Zaczyna się od opisu nieistniejącego dziś pałacyku myśliwskiego w środku Puszczy Białowieskiej, gdzie w roku 1903 pisarz przyszedł na świat. W ten sposób pojawiają się lokatorzy owego pałacyku: dziadkowie po kądzieli Josef Nevrly i jego żona Frantiska.

Dziadek leśnik zaczął swą karierę zawodową w dobrach arystokratycznych w ojczyźnie. Z biegiem lat czeski leśnik zwrócił uwagę cara Rosji Aleksandra III, który zatrudnił go u siebie w Spale. Następnie Józef Newerli, jak brzmiało pierwsze spolszczenie nazwiska, został w roku 1894 wielkim łowczym Puszczy Białowieskiej.

W Białowieży Teresa N. zakochała się w Mikołaju Abramowie, oficerze batalionu stanowiącego ochronę rezydencji carskiej. Wielki Łowczy, przeciwny temu małżeństwu, wysłał córkę na studia pedagogiczne do Austrii. Młodzi pokonali jednak wszelkie przeszkody. W roku 1903 urodził się Igor Abramow.

Gdy chłopiec miał siedem lat, ojciec, ratując tonącego żołnierza, zaziębił się i umarł na ropne zapalenie płuc. Matka, źle sobie radząc z niesfornym chłopcem, przekonana, że dziecko potrzebuje męskiej ręki, wyszła ponownie za mąż za pułkowego kolegę nieboszczyka. Kapitan Siemieczkin starał się wychować pasierba na wojskowego, ucząc go musztry, dyscypliny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9301

Wydanie: 9301

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament