Nadzór nie może dowolnie zmieniać kategorii nowego obiektu
Ustalona w pozwoleniu na budowę kategoria obiektu budowlanego jest wiążąca dla organów nadzoru budowlanego – uznał Naczelny Sąd Administracyjny. Inspektor nie mógł więc ukarać za przedwczesne korzystanie z magazynu
Spór dotyczył magazynu chłodni do przechowywania owoców. Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Miliczu nałożył na spółkę z o.o., która go wybudowała, karę w wysokości 100 tys. zł. Tłumaczył to tym, że w trakcie obowiązkowej kontroli, poprzedzającej wydanie pozwolenia na użytkowanie tego obiektu, stwierdził, że przechowuje ona już w nim około 200 ton jabłek.
Kara słuszna?
Spółka złożyła zażalenie do dolnoślaskiego wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego. W jej ocenie nadzór błędnie przyjął, że korzysta już z magazynu. Tymczasem był to jedynie „rozruch technologiczny” poprzedzający użytkowanie. Ponadto inspektor źle zakwalifikował obiekt magazynowy, a mianowicie uznał, że należy on do kategorii XVIII, a nie do kategorii II, a to jest zasadnicza różnica.
Budynek bowiem służący do przechowywania produktów wytworzonych w toku prowadzenia działalności rolniczej, wzniesiony na działce o charakterze rolnym, należy zakwalifikować do kategorii budynków służących gospodarce rolnej, a więc do kategorii II, zwolnionej z obowiązku uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Obowiązku uzyskania tego typu pozwolenia nie nałożono na spółkę także w pozwoleniu na budowę. Starosta jedynie zobowiązał ją do zawiadomienia o zakończeniu robót budowlanych. Wniosek o pozwolenie spółka złożyła, ponieważ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta