Nie każde zlecenie zwiększy zasiłek
Przychód z umowy cywilnej wykonywanej dla pracodawcy jest pomijany przy obliczaniu chorobówki za okres, kiedy kontrakt już się rozwiązał. Chyba że bezpośrednio po nim nawiązany został kolejny
Zatrudnieni na etacie często wykorzystują możliwość podwyższenia swojej pensji, zgadzając się na przyjęcie od własnego pracodawcy dodatkowego zlecenia. Nie zawsze te dorobione pieniądze wejdą jednak do podstawy wymiaru zasiłku. Wszystko zależy od tego, w jakim okresie pracownik zachoruje i na jak długo zawarto z nim kontrakt.
- Od 1 stycznia 2009 r. zatrudniamy 43-letnią pracownicę na umowę o pracę. W tym czasie wykonywała dla nas także inne zadania na podstawie umów-zlecenia podpisanych na okresy od 1 marca do 30 września br., od 3 kwietnia do 31 maja br. i od 7 maja do 31 sierpnia br. Chorowała od 10 do 28 sierpnia br. Jak wyliczyć przysługujące jej świadczenie chorobowe za czas zwolnienia lekarskiego w sierpniu i co zrobić, jeśli na kilka dni września przyniosła zwolnienie na opiekę nad chorym dzieckiem? Czy z umowy o pracę wypłacić jej wynagrodzenie chorobowe, a ze zlecenia zasiłek? – pyta czytelniczka.
Podstawę wymiaru świadczeń chorobowych dla pracowników ustala się, przyjmując wynagrodzenie, które pracownik uzyskał za 12 miesięcy poprzedzających zachorowanie. Tak stanowi art. 36 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm., dalej ustawa zasiłkowa). Wynagrodzenie to przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta