Czy spółka matka zapłaci podatek od otrzymanej dywidendy
Zysk wypłacony przez spółkę córkę może być zwolniony z CIT. Warunkiem jest jednak, aby beneficjent posiadał co najmniej 10 proc. udziałów w kapitale podmiotu realizującego płatność. I to przez okres co najmniej dwóch lat
- Spółka holdingowa X miała udziały w spółce A przez ponad dwa lata. W wyniku restrukturyzacji w grupie, spółka X została przejęta przez spółkę Y. Zaraz po przejęciu spółka A wypłaciła swojemu nowemu udziałowcowi (spółce Y) dywidendę. Czy taka dywidenda jest opodatkowana podatkiem dochodowym? –pyta czytelnik.
Zgodnie z przepisami ustawy o CIT wypłata dywidendy nie jest opodatkowana, jeśli spełnione są określone warunki. Jednym z nich jest to, aby spółka matka (otrzymująca dywidendę) posiadała co najmniej 10 proc. udziałów w kapitale spółki córki (wypłacającej dywidendę) i udziały te były przez nią posiadane przez co najmniej dwa lata.
W przedstawionej sytuacji spółka Y nie posiadała udziałów w spółce A przez okres dwóch lat. Należy jednak zwrócić uwagę, że łączenie spółek wiąże się co do zasady z sukcesją podatkową. Nie jest jasne, czy sukcesja obejmuje również wskazany okres posiadania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta