Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy spółka matka zapłaci podatek od otrzymanej dywidendy

17 września 2012 | Prawo i praktyka | Tomasz Napierała

Zysk wypłacony przez spółkę córkę może być zwolniony z CIT. Warunkiem jest jednak, aby beneficjent posiadał co najmniej 10 proc. udziałów w kapitale podmiotu realizującego płatność. I to przez okres co najmniej dwóch lat

- Spółka holdingowa X miała udziały w spółce A przez ponad dwa lata. W wyniku restrukturyzacji w grupie, spółka X została przejęta przez spółkę Y. Zaraz po przejęciu spółka A wypłaciła swojemu nowemu udziałowcowi (spółce Y) dywidendę. Czy taka dywidenda jest opodatkowana podatkiem dochodowym? –pyta czytelnik.

Zgodnie z przepisami ustawy o CIT wypłata dywidendy nie jest opodatkowana, jeśli spełnione są określone warunki. Jednym z nich jest to, aby spółka matka (otrzymująca dywidendę) posiadała co najmniej 10 proc. udziałów w kapitale spółki córki (wypłacającej dywidendę) i udziały te były przez nią posiadane przez co najmniej dwa lata.

W przedstawionej sytuacji spółka Y nie posiadała udziałów w spółce A przez okres dwóch lat. Należy jednak zwrócić uwagę, że łączenie spółek wiąże się co do zasady z sukcesją podatkową. Nie jest jasne, czy sukcesja obejmuje również wskazany okres posiadania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9337

Wydanie: 9337

Spis treści
Zamów abonament