Sam wniosek o ogłoszenie upadłości to za mało
Dłużnik musi zdecydować, czy chce zawrzeć układ z wierzycielami, czy też zlikwidować majątek firmy
Wniosek o ogłoszenie upadłości, niezależnie od tego, czy składany jest przez dłużnika, czy też przez wierzyciela lub inny uprawniony podmiot, powinien czynić zadość formie przewidzianej dla pism procesowych, gdyż postępowanie upadłościowe jest formą postępowania sądowego.
Jednak w wielu przypadkach, ze względu na brak szczegółowej znajomości problematyki postępowania upadłościowego, składane wnioski podlegają zwrotowi, gdyż nie zawierają one wymaganych informacji lub prawidłowo sporządzonych przez kadrę zarządzającą oraz służby księgowe załączników. Znajomość podstawowych zasad postępowania upadłościowego jest bardzo istotna w szczególności dla dłużników spełniających już wszystkie przesłanki do zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości, ponieważ na nich ciąży ustawowy obowiązek zgłoszenia takiego wniosku.
Należy zaznaczyć, że treść wniosku jest zróżnicowana w zależności od tego czy pochodzi on od wierzyciela czy od dłużnika. Są oczywiście elementy wspólne dla wniosków wszystkich uprawnionych podmiotów, jednak najtrudniejsze zadanie stoi przed dłużnikiem, który musi razem z wnioskiem przedstawić wiele informacji i dokumentów. Muszą one wykazać ciężką sytuację finansową dłużnika.
Najpierw identyfikacja
Przede wszystkim wniosek o ogłoszenie upadłości składany przez dłużnika, powinien...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta