Kontrolowana upadłość na kłopoty dewelopera?
Jeżeli jesteś przekonany, że firma nie ukończy osiedla w terminie, możesz odstąpić od umowy. A co się stanie w razie upadłości?
Rz: Czy notarialna forma umowy deweloperskiej, prospekt informacyjny i rachunek powierniczy wystarczająco chronią kupujących nowe mieszkania przed ryzykiem utraty pieniędzy?
Paweł Kuglarz: Nabywcy mieszkań od 29 kwietnia br. mogą korzystać z przepisów ustawy deweloperskiej, która chroni ich interesy, ale w ograniczonym zakresie.
Zanim powiem dlaczego, przypomnijmy, że przed zawarciem z klientem umowy notarialnie deweloper jest zobowiązany do dostarczenia prospektu informacyjnego wszystkim zainteresowanym, a nowe przepisy szczegółowo opisują wymagania, jakie prospekt ma spełniać.
To w nim powinny się znaleźć m.in. informacje o deweloperze, sprawozdanie finansowe za ostatni rok, a także informacje o samym przedsięwzięciu budowlanym, harmonogramie prac i planie finansowania inwestycji.
Co klient musi wiedzieć o harmonogramie budowy?
Zgodnie z art. 24 ustawy chroniącej nabywców nowych mieszkań i domów harmonogram przedsięwzięcia deweloperskiego powinien określać co najmniej etapy realizacji przedsięwzięcia deweloperskiego oraz procentowy, szacunkowy podział kosztów poszczególnych etapów w całkowitych kosztach przedsięwzięcia deweloperskiego.
Harmonogram musi zawierać co najmniej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta