Jaki kierunek wybrać, aby później znaleźć pracę
Rynek pracy I Decydując się na studia, warto brać pod uwagę prognozy dotyczące potrzeb gospodarki. Zdaniem specjalistów przyszłość należy do absolwentów nauk ścisłych, a także kierunków związanych z usługami
Marek Kozubal
Z analizy przygotowanej przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju o zapotrzebowaniu gospodarki na absolwentów wynika, że najwięcej miejsc pracy będzie w przyszłości tworzonych w trzech segmentach: rozrywka, medycyna oraz opieka nad osobami starszymi.
Raport został oparty na unijnej strategii rozwoju Europa 2020. Wyróżniono w nim 16 obszarów, w których w kilkuletniej perspektywie powinien nastąpić wzrost zapotrzebowania na specjalistów. Są to między innymi działalność usługowa wspierająca rolnictwo, działalność usługowa wspierająca górnictwo i przemysł wydobywczy, technologia żywności, produkcja chemiczna, produkcja metali, produkcja oraz konserwacja urządzeń dla ochrony środowiska i energetyki, sektor energetyki, e-handel oraz e-marketing.
W tych branżach do 2020 roku ma zostać utworzonych 17,7 mln nowych miejsc pracy z 20 mln wszystkich, jakie mają w tym czasie powstać na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta