Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozliczenie umowy leasingu przy jej wcześniejszym rozwiązaniu

17 września 2012 | Prawo i praktyka | Tomasz Poznański

Przedsiębiorca, który nie był w stanie dotrwać do końca umowy leasingu, powinien ustalić dalsze losy przedmiotu leasingu

Leasing to popularna forma korzystania z rzeczy. Potwierdzi to każdy, kto przez cały okres trwania umowy płacił raty leasingowe, a następnie za niewielka kwotę mógł nabyć własność przedmiotu leasingu. Inaczej jest, kiedy dochodzi do rozwiązania umowy leasingu przed czasem.

Wtedy korzystający jest zmuszony do  natychmiastowej zapłaty wszystkich rat, a dodatkowo  traci szansę na końcowy wykup. Końcowe rozliczenie umowy leasingu nie musi być jednak w całości niekorzystne dla leasingobiorcy. Decydujące znaczenie ma zawarcie nowej umowy leasingu lub sprzedaż przedmiotu.

Przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego (art. 7091 kodeksu cywilnego).

Zaprzestanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9337

Wydanie: 9337

Spis treści
Zamów abonament