Rozliczenie umowy leasingu przy jej wcześniejszym rozwiązaniu
Przedsiębiorca, który nie był w stanie dotrwać do końca umowy leasingu, powinien ustalić dalsze losy przedmiotu leasingu
Leasing to popularna forma korzystania z rzeczy. Potwierdzi to każdy, kto przez cały okres trwania umowy płacił raty leasingowe, a następnie za niewielka kwotę mógł nabyć własność przedmiotu leasingu. Inaczej jest, kiedy dochodzi do rozwiązania umowy leasingu przed czasem.
Wtedy korzystający jest zmuszony do natychmiastowej zapłaty wszystkich rat, a dodatkowo traci szansę na końcowy wykup. Końcowe rozliczenie umowy leasingu nie musi być jednak w całości niekorzystne dla leasingobiorcy. Decydujące znaczenie ma zawarcie nowej umowy leasingu lub sprzedaż przedmiotu.
Przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego (art. 7091 kodeksu cywilnego).
Zaprzestanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta