Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spółdzielnie nie są reliktem

17 września 2012 | Prawo | Renata Krupa-Dąbrowska
autor zdjęcia: Radek Pasterski
źródło: Fotorzepa

O konieczności wprowadzenia sankcji dla spółdzielni, które nie przeprowadzają lustracji, i o wielu bolączkach tej branży opowiada prezes zarządu Związku Lustracyjnego Spółdzielni Pracy w rozmowie z Renatą Krupą-Dąbrowską

Rz: Spółdzielnie pracy to przeżytek?

Janusz Paszkowski: Na całym świecie są bardzo popularne. To dobra forma prowadzenia działalności gospodarczej również w dobie kryzysu, ponieważ wpisuje się ona w zasady ekonomii społecznej, m.in. zapobiega bezrobociu, odrzuceniu społecznemu czy też po prostu zwykłej biedzie. W ostatnich czterech latach liczba członków spółdzielni wzrosła na świecie z 800 mln do 1 mld. Spółdzielnie powstają w krajach biednych, np. w Indiach, ale także wysoko rozwiniętych, jak USA, Japonia, Włochy, Francja czy Hiszpania.

Przeciętnemu Polakowi jednak kojarzą się z epoką komunizmu, a nie z nowoczesnym przedsiębiorstwem. Czy jest to uzasadnione?

Jest to skojarzenie nieprawdziwe i krzywdzące. Przecież polska spółdzielczość ma ponad 150-letnią historię.

Dzisiaj kondycja spółdzielni jest zróżnicowana. Jest wiele spółdzielni bardzo nowoczesnych, jak Muszynianka czy tygodnik „Polityka", o których trudno powiedzieć, że to relikty komunizmu. Są też takie, które borykają się z trudnościami, ale głównie dlatego, że w przeszłości i dzisiaj mogą liczyć tylko na siebie.

Wszystkie typy spółdzielni prowadzą ponadto działalność społeczną na rzecz swoich członków i środowiska. Finansują zespoły artystyczne, domy kultury, wspierają artystów,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9337

Wydanie: 9337

Spis treści
Zamów abonament