Czytelnicy pytają, eksperci odpowiadają
Jaki dokument przedstawić pracodawcy
Pracownica ustnie zgłosiła nam, że jest w ciąży. Jakiego oświadczenia czy dokumentu mamy od niej wymagać na potwierdzenie tego stanu?
Pracodawca nie może opierać się tylko na ustnej deklaracji pracownicy. Zgodnie z art. 185 kodeksu pracy (dalej k.p.) stan ciąży powinien być stwierdzony świadectwem lekarskim. Dzięki temu pracodawca wie, że taką osobę musi np. przesunąć do innej, lżejszej pracy. Nie ma specjalnych wymogów formalnych co do zaświadczenia o ciąży. Wystarczy nawet zwolnienie lekarskie, np. na przeziębienie, w którym jest adnotacja o tym, że pracownica spodziewa się dziecka.
Nie ma także terminów określających, kiedy zatrudniona ma przedstawić szefowi taki lekarski dokument. Jeśli jednak chce korzystać ze szczególnej ochrony z racji ciąży (zarówno z gwarancji zatrudnienia, jak i lżejszych warunków wykonywania obowiązków), powinna to zrobić jak najszybciej. Zaświadczenie powoduje, że szef musi zwalniać kobietę w tym stanie z pracy, gdy lekarz zaleca badania związane z ciążą, a których nie może ona przeprowadzić poza godzinami zajęć, np. poranne badania analityczne. Za taką absencję nie wolno zatrudnionej uszczuplić jej wynagrodzenia (art. 185 § 2 k.p.).
Kiedy macierzyński dopuszczalny przed porodem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta