Kiedy koniec bitwy o przedszkolne opłaty
Uchwały dotyczące opłat za przedszkola są kwestionowane. Gminy bronią się, że płacenie za świadczenia wykraczające ponad podstawę programową jest zgodne z zasadami współżycia społecznego – analizuje adwokat
Zastrzeżeniom podlegają opłaty za świadczenia ponadprogramowe, wykraczające poza bezpłatne nauczanie, oparte o podstawę programową, wychowanie i opiekę. Aktualną podstawę programową wychowania przedszkolnego określa rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 27 sierpnia 2012 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół.
Trochę historii
Zmiany w przepisach ustawy o systemie oświaty z 7 września 1991 r. (tekst jedn. DzU z 2004 r. nr 256, poz. 2572 ze zm.), które weszły w życie 1 września 2010 r., doprecyzowały regulacje dotyczące spornych opłat, wskazując, iż przedszkola publiczne zapewniają bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie ustalonym przez gminę, który nie może być krótszy niż pięć godzin dziennie, kiedy realizowana jest podstawa programowa wychowania przedszkolnego.
Przed 1 września 2010 r. ten czas nie był jasno określony, choć gminy ustalały właśnie pięć godzin. Opłaty obejmowały zajęcia, które nie były objęte podstawą programową, oraz koszt wyżywienia. Gminy ustalały stawkę opłat na stałym, zryczałtowanym poziomie, niezależnie od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta