Ciąża ułatwia uchylenie się od skutków oświadczenia
Decyzję o rezygnacji z pracy czy polubownej zmianie warunków jej świadczenia może zmienić kobieta, która w chwili składania podpisu nie wiedziała o swoim odmiennym stanie
W związku ze wzmożoną ochroną zatrudnienia kobiet w ciąży powszechnie przyjmuje się złagodzenie wymogów, w których możliwe jest powołanie się przez pracownicę na błąd przy składaniu oświadczenia woli. Zwykle chodzi tu o jej omyłkę co do swojego stanu.
Tak też wypowiedział się SN w wyroku z 19 marca 2002 r. (I PKN 156/01). Stwierdził wówczas, że błąd pracownicy, która złożyła pracodawcy ofertę rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron, nie wiedząc, że jest w ciąży, polega na wadliwym powzięciu woli (mylnym wyobrażeniu o istniejącym stanie rzeczy).
Jednocześnie uznał, że zatrudniona, która złożyła oświadczenie woli zmierzające do rozwiązania umowy o pracę nie wiedząc o swoim stanie, może się uchylić od jego skutków niezależnie od tego, czy błąd został wywołany przez pracodawcę, czy wiedział on o błędzie lub mógł go z łatwością zauważyć.
Zatem dla uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia woli, w przypadku złożenia go przez pracownicę pozostającą w błędzie co do stanu ciąży, nie jest wymagane, by błąd został wywołany przez pracodawcę, chociażby bez jego winy albo by pracodawca wiedział o błędzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta