Jak opodatkowany jest leasing
Przedmiotem leasingu są najczęściej samochody. Z kwestiami związanymi z podatkiem od towarów i usług od płatności wynikających z tych umów związane są różne problemy
Zgodnie z generalną zasadą wynikającą z art. 86 ust. 1 ustawy VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy VAT, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o naliczony.
Jednak zgodnie z art. 3 ust. 1 oraz 6 ustawy z 16 grudnia 2010 r. zmieniającej ustawę VAT (DzU nr 247, poz. 1652 ze zm.) od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. w przypadku usługobiorców użytkujących samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 60 proc. kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą.
Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodów i pojazdów, o których mowa w zdaniu pierwszym, dotycząca jednego samochodu lub pojazdu, nie może przekroczyć kwoty 6000 zł.
Często umowy leasingu samochodów osobowych zawierane przez podatników przewidują wynajem samochodu zastępczego w razie uszkodzenia leasingowanego samochodu (lub zajścia innych okoliczności). W tej sytuacji, o czym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta