Tylko pracodawca musi reagować na faks z sądu
Pracownik musi otrzymać wezwanie na rozprawę w formie pisemnej. Natomiast pozwany zakład musi się zastosować również do telefonicznego żądania
W sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych wzywanie zarówno stron, jak i innych osób (np. świadków lub biegłych) jest fakultatywnie odformalizowane. Oznacza to, że gdy sąd rozpatrujący sprawę uzna, że w określonym przypadku niezbędne jest przyspieszenie procedury, może pominąć sposoby wezwań przewidziane w normach ogólnych i zastosować te najbardziej celowe.
Przykładowo będzie to wezwanie telefoniczne albo za pomocą faksu. Dotyczy to również doręczeń oraz zarządzeń skierowanych na przygotowanie rozprawy, zwłaszcza żądania przedstawienia akt osobowych i innych dokumentów. Pozwala na to art. 472 § 1 kodeksu postępowania cywilnego.
Przykład
Pani Dominika wystąpiła przeciwko byłemu pracodawcy o odszkodowanie za niezgodne z prawem rozwiązanie angażu z jej winy bez zachowania okresu wypowiedzenia.
Trzy dni przed rozprawą złożyła pismo procesowe zawierające wniosek o przesłuchanie jako świadka pani Andżeliki (zatrudnionej u przełożonego pani Dominiki) mającej potwierdzić okoliczności podane w pozwie. Nie chcąc przedłużać postępowania, sędzia wyznaczony do prowadzenia tej sprawy zarządził doręczenie pani Andżelice wezwania na rozprawę faksem na numer wskazany na papierze firmowym zakładu.
Sekretarka załączyła do akt sprawy potwierdzenie nadania wezwania faksem, z którego wynikało, że czynność
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta