Kierowanie się emocjami nie przesądza o wadzie
Na uwolnienie się od skutków oświadczenia złożonego pod wpływem błędu, pracownik ma rok. Podniesienie przed sądem argumentu niedochowania tego terminu, uratuje pracodawcę
Wobec braku możliwości swobodnego odwołania swego oświadczenia woli, pracownicy próbują niekiedy uchylić się od skutków swoich oświadczeń przez powołanie się na jego wady. W takim przypadku oceny skuteczności takiego odwołania należy dokonywać w oparciu o przepisy części ogólnej kodeksu cywilnego regulujące wady oświadczenia woli (art. 82–88 k.c.).
Wady oświadczenia woli, które mogą powodować jego nieważność, to brak możliwości świadomego i swobodnego podjęcia decyzji i wyrażenia woli oraz pozorność. Błąd, podstęp lub groźba bezprawna dają pracownikom możliwość uchylenia się od skutków takiego oświadczenia. Przy czym w razie sporu, to na pracowniku spoczywa ciężar wykazania okoliczności potwierdzających istnienie tych wad.
Brak świadomości
Nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Dotyczy to w szczególności choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego, chociażby nawet przemijającego, zaburzenia czynności psychicznych (art. 82 k.c.).
Zatem gdyby pracownik składając oświadczenie znajdował się w stanie wyłączającym świadome lub swobodne wyrażenie przez niego swojej woli, to jego oświadczenie byłoby nieważne.
Tak jest np. w razie choroby psychicznej zatrudnionego lub jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta