Cesja i rozwiązanie umowy budzą wątpliwości
Zdarza się, że leasingobiorca nie chce lub nie może kontynuować umowy. Wtedy w jego miejsce może wstąpić inna firma. Inne rozwiązanie to wypowiedzenie umowy i zapłata kary
W obu wypadkach pojawiają się problemy z rozliczeniem podatku dochodowego.
Z ustawy o CIT
Na gruncie ustawy o CIT przez umowę leasingu rozumie się umowę nazwaną w kodeksie cywilnym, a także każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron (finansujący) oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków drugiej stronie (korzystającemu), podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty.
Na gruncie ustawy o CIT wyróżnia się leasing operacyjny oraz finansowy. W przypadku leasingu operacyjnego, opłaty ustalone w umowie ponoszone przez korzystającego w podstawowym czasie trwania umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych są przychodem finansującego oraz kosztem uzyskania przychodów korzystającego jeżeli umowa spełnia wymienione enumeratywnie w art. 17b ust. 1 warunki.
Natomiast, jeśli umowa spełnia wszystkie wymogi wymienione w art. 17f, a zatem może być uznana za leasing finansowy, do przychodów finansującego i odpowiednio kosztów uzyskania przychodów korzystającego nie zalicza się opłat, w części stanowiącej spłatę wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.
Opłata wstępna
Wiele kontrowersji ostatnimi czasy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta